• : 0 362 542 56 73
Hizmet Sözleşmesi

Hizmet Sözleşmesi

Sitemiz kendine özgü kuralları olan, sınırsız özgürlük vaat etmeyen, akla her gelenin söylenmesinin ve isteyenin dilediği gibi davranmasının söz konusu olmadığı bir ortamdır. Kayıt olan her üye aşağıda yazılı kuralları okumuş ve uyacağını taahhüt etmiş sayılır. Belirlenmiş olan kurallara uymayı reddeden kullanıcılara hizmet vermeyi kabul etmemektedir. Sitemizde paylaşıma sunulan tüm içerikten 5651 Sayılı Kanun'un 8. ve T.C.K'nın 125. maddesi'ne göre paylaşımı yapanın kendisi sorumludur.

 

Sitemiz paylaşımcıların gönderdiği içerikten doğabilecek yasal sorunlar nedeni ile sorumlu tutulamaz. Sitemizdeki uygunsuz içerik ve paylaşımlar hakkında tüm hukuksal bildirimler iletişim bölümü üzerinden bildirilmesi halinde, bildirimin bize ulaşmasından sonra en geç 7 (yedi) gün içerisinde yanıt verilir. Belirlenen iletişim kanalı haricinde yapılan bildirimler dikkate alınmamaktadır.

 

Foruma kayıt olan üyelerimiz çeşitli zamanlarda site üzerinden gönderilen mail ve bildirimleri almayı kabul eder. Gönderilen mailler reklam, duyuru, teknik içerikli olabilir. Sitemiz hiçbir üyenin özel bilgilerini 3. şahıslara açıklamayı/paylaşmamayı taahhüt etmektedir. Forum Kuralları dışında bölümlere ait özel kurallar bulunabilir. Konu açacağınız bölüme ait özel kuralları okumanız ve bu kurallara uymanız gerekmektedir. Sitemiz yönetimi gerek görüldüğü takdirde bu kurallarda değişiklik yapma hakkına sahiptir. Kurallar eklendiği anda yürürlüğe girer ve tüm üyelerin okuduğu varsayılır.

 

FORUM KULLANIM KURALLARI

T.C. yasalarını, uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri bilerek çiğneyen mesajlar yayınlanması yasaktır. Forumumuzda siyasi tartışmalara girilmesi yasaktır. Foruma katılan kullanıcıların seçtikleri kullanıcı isimleri, kullanıcı fotoğrafı ve kullanıcı imzaları küfür içeren, diğer kullanıcıları taciz veya tahrik edecek özellikte olmaması gerekmektedir. Bu türde kullanıcı isimleri seçen kullanıcılar doğrudan forumdan uzaklaştırılır. Aynı kullanıcının foruma farklı isimle üye olması yasaktır. Bu durum fark edildiğinde kullanıcının en eski kullanıcı adı dışındakiler kapatılır ve kendisine Çift Hesap kapsamında ceza puanı uygulanır.

 

Kayıt olurken çeşitli sistemler tarafından sunulan "geçici mail" adresleri veya kendilerine ait olmayan sahte mail adresleriyle kayıt olmak yasaktır. Bu kişilerin tespiti durumunda kendilerine bildirilmeksizin kullanıcı hesapları süresiz kapatılır. Kurallara aykırı bir durum görüldüğünde, uygunsuz içerik belirlendiğinde, telif hakkı olan ürünlerin izinsiz paylaşılması durumunda, Bozuk link tespit edildiğinde yapılması gereken en doğru hareket ŞİKAYET tuşu ile aktivitenin yöneticilere bildirilmesidir.

 

FORUM DAVRANIŞ KURALLARI

Forum içi yazışmalarda kullanılacak dil ve üslup, forumun kalitesiyle doğrudan ilişkilidir. Bundan dolayı iletilerde küfür ve benzeri kaba ifadeler kullanılmaması ve kişileri hedef alan, kurum, kuruluş, topluluklar hakkında küçük düşürücü, tahrik ve hakaret edici söylem ve tavırlardan uzak durulması özellikle gerekmektedir. Aşırı laubali, saldırı amaçlı veya genel olarak çirkin kabul edilen iletiler yöneticiler tarafından mesaj sahibine bildirilmeden silinir ve ilgili mesaj sahibine Uygunsuz dil/üslup kapsamında ceza puanı uygulanır. Doğrudan küfürlü içerik paylaşan kullanıcı uyarılmaksızın süresiz olarak siteden uzaklaştırılır.

 

Her türlü din, ırk, mezhep ayrımcılığı yapmak ve bu konuda tahrik edici, küçük düşürücü mesajlar yazmak yasaktır. Bu kuralı çiğneyen kullanıcılara uygunsuz içerik kapsamında ceza puanı uygulanır. Kullanıcıların özellikle forumdaki yazışmalarda olabildiğince düzgün Türkçe kullanmaları önerilir. Asgari yazım kurallarına uyulması (Cümleye büyük harfle başlamak, fazla nokta ile bitirmek) gerekmektedir.

 

Tamamı büyük harften oluşan, noktalama işaretlerine yer verilmemiş veya haddinden fazla seviyesiz bir tarzda yazılmış iletilerin zor anlaşıldığı ve anlaşılsa bile dikkate alınmadığı bilinmelidir. Bu tür hatalar içeren ileti veya başlıklar yöneticiler tarafından gerek görülürse mesaj sahibine bildirilmeden silinir ve mesajı gönderen kullanıcıya Türkçe kullanımı kapsamında ceza puanı uygulanır.

 

Başka kaynaklardan elde edilen, derlenen ya da alıntı yapılarak foruma yazılan yazılarda, kaynak belirtilmesi zorunludur. Forumumuzda paylaşılan teknik dökümanlar için sitemiz kaynak gösterilemez. Sitemize özel hazırlanan derleme, makale vb. dökümanların diğer sitelerde paylaşılması durumunda ilgili dökümanın aktif linki kaynak olarak eklenmelidir.

 

FORUM DİSİPLİN YAPTIRIMLARI

Uygunsuz davranış sergileyen kullanıcılar için sitemizde ceza puanı uygulaması bulunmaktadır. Ceza puanları 6 ayda bir kez sıfırlanır. Ceza sistemi 4 aşamada uygulanır. 6 aylık süreçte belirlenen ceza puanı limitlerine ulaşılması durumunda puana karşılık gelen yaptırım uygulanır. Kullanıcıya verilen puanlar 6 aydan önce sıfırlanmaz bu nedenle kullanıcıya 2. 3. ve 4. aşamalarda daha az tolerans gösterilmiş olur. Puanlama paralel çalışır herhangi bir kategoriden aldığınız ceza puanı toplam puanınızın artmasına neden olur. Yaptırım tamamen sistem tarafından otomatik yapılır. -Kurallara aykırı davranışlarda bulunan üyelerin uygunsuz iletileri kendilerine bildirilmeksizin silinecek ve kendileri uyarılacaktır. İlerleyen zamanlarda da aynı davranışları sergilemekte ısrarcı davranan üyeler forumdan uzaklaştırılacaktır. Üye cezalandırmasını sitenin yöneticileri yapar. Yöneticiler isterlerse sitenin diğer yönetim grupları ile istişare yaparak fikirlerini alabilir. Ancak nihai karar organı sitenin çekirdek yönetici kadrosuna aittir.

 

FORUM KURALLARININ REDDİ

Kullanıcıların kendi yararları göz önünde tutularak hazırlanan bu kurallar tartışmaya açık değildir. Foruma üye olan kullanıcılar bu metni okumamış olsa da kuralları okumuş ve tüm kurallara uymayı kabul etmiş sayılır. Bu kurallar tüm kullanıcılar için bağlayıcı niteliktedir. Bu kuralları kabul etmeyen tüm üyeler yönetime başvurarak üyeliklerini kapattırabilirler. Veritabanımıza zarar verdiğinden dolayı üyelikler ve o üyeliğe ait konu/mesajlar kalıcı olarak silinmemektedir.

 

Yönetim Kurulu